Årets mästare 2014

Årets mästare

Varje år uppmärksammar kommunen idrottare inom olika sporter som lyckats ta medalj i stora sammanhang. Det är idrottare som bor i kommunen eller tävlar för en förening i kommunen och som individuellt eller i lag vunnit ett svenskt eller internationellt mästerskap (SM, NM, EM, VM eller OS).

Idrottarna uppmärksammas med blommor och plaketter i samband med ett möte i kommunfullmäktige. Känner du eller vet någon i den närhet eller om du själv är en mästare enligt kriterierna ovan, anmäl dig till kommunen via e-post: kommunen@bollebygd.se

Mästare som hyllats genom åren

Följande idrottare har hyllats de senaste åren:

Mästare 2014

  • Bob Kaill, friidrott, guld i veteran-SM, 400 meter och 800 meter.
  • Kennet Jonsson, bågskytte, guld i Jakt-SM för seniorlag.

Mästare 2011

  • Rasmus Johansson, fotboll, SM guld med IF Elfsborgs U17. De spelade i pojkallsvenskan elit södra under säsongen och gick därifrån vidare till SM-slutspel, där dom vann finalen mot Brommapojkarna
  • Bo Toresäter, simning, simmade hem ett SM-guld på 50 meter ryggsim i åldersgruppen 65-69 år vid masters-SM i Södertälje
  • Jim Jonsson, bågskytte, 1 individuellt SM-guld samt 4 lag SM-guld.
  • Peter Jonsson, bågskytte, 1 lag SM-guld
  • Thomas Jonsson, bågskytte,1 lag SM-guld.

Mästare 2010

  • Bo Toresäter, simning.
  • Bob Kaill, friidrott.

Mästare 2009

Nio mästare uppvaktades med plakett och blommor.

  • Tove Alström Johansson, Moa Eriksson, Karolina Wahlberg, Karin Funegård, Julia Ågren och Aleksandar Vasic, Cheerdance, guld i SM.
  • Bo Toresäter, simning, guld i veteran-SM och veteran-NM.
  • Bob Kaill, friidrott, guld i veteran-SM och veteran-EM
  • Erik Claesson, orienteringsskytte, guld i junior-SM.

Mästare 2008

Följande 13 mästare hyllades:

  • Joakim Lindegren, brottning, guld i junior-SM.
  • Mathias Johansson, handboll, guld i junior-SM.
  • Bertil Ryberg, boule, guld i SM.
  • Britta Säfsten, boule, guld i SM.
  • Östen Rydell, boule, guld i SM.
  • Tove Alström Johansson, Moa Eriksson, Karolina Wahlberg, Julia Ågren,
  • Aleksandar Vasic, cheerdance, guld i SM.
  • Bo Toresäter, simning, guld i veteran-SM.
  • Bob Kaill, friidrott, guld i veteran-SM.
  • Ingvart Tornängen, backhoppning, guld i veteran-VM.