Öppettider och kontakt

Öppettider


Bollebygds bibliotek

Måndag 10-19
Tisdag 12-17
Onsdag 10-17
Torsdag 10-19
Fredag 12-17
Lördag 10-13

Töllsjö bibliotek

Tisdagar 16-19

Kontaktuppgifter


Bollebygds bibliotek

Odens väg 16,
517 36 Bollebygd
0734 - 64 72 27
biblioteket@bollebygd.se

Anita Hedén
Bibliotekarie
Ansvar: Vuxen och fjärrlån
0734-64 72 27
anita.heden@bollebygd.se

Anton Borgström
Mångspråksbibliotekarie
0734-64 72 32
anton.borgstrom@bollebygd.se

Elin Olson
IT-bibliotekarie
0734-64 72 31
elin.olson@bollebygd.se

Elzbieta Johansson
Assistent
elzbieta.johansson@bollebygd.se

Nina Persson
Barnbibliotekarie
0734-64 72 33
nina.persson@bollebygd.se


Töllsjö bibliotek

Horssaredsvägen
517 70 Töllsjö

Töllsjö bibliotek finns i Töllsjöskolan och är ett integrerat skol- och folkbibliotek.

Inga-Marie Nilsson
Bibliotekarie
0734 - 64 72 29
inga-marie.nilsson@bollebygd.se


Bollebygdskolans bibliotek

Krokdalsvägen 23A
517 34 Bollebygd

Bollebygdskolans bibliotek är ett skolbibliotek där skolans elever och personal kan låna.

Olle Örngård
Skolbibliotekarie
0734 - 64 72 29
olle.orngard@bollebygd.se

Örelundskolans bibliotek

Skolvägen 1
517 71 Olsfors

Örelundskolans bibliotek är ett skolbibliotek där skolans elever och personal kan låna.

Henrik Ammilon
Bibliotekarie
0734 - 64 72 28
henrik.ammilon@bollebygd.se


Kultur- och fritidschef

Patrik Gimfalk
0734 - 64 72 01
patrik.gimfalk@bollebygd.se